17 Şubat 2012 Cuma

FIRIN SÜTLAÇ

KUSURSUZ DOST ARAYAN...
HEPİMİZİN BAZI KUSURLARI,NOKSAN TARAFLARI VE ZAAFLARI VARDIR.KUSURSUZ OLAN TEK YÜCE ALLAH'TIR.

KUSURLARIMIZ OLMASAYDI TÖVBE ETMEMİZİN BİR MANASI OLMAZDI.ÖNEMLİ OLAN KUSURLARDA ISRAR ETMEMEK VE TÖVBE İLE ONLARI HAYRA DÖNÜŞTÜREBİLMEKTİR.

BİR ARKADAŞIMIZDA YA DA EŞİMİZDE KUSUR GÖREBİLİRİZ.İNSAN ÇOK SEVDİĞİ BİRİNİ DE KUSURSUZ GÖRMEMELİ.ONLARDA GÖRDÜĞÜMÜZ KUSURLARI OLGUNLUKLA KARŞILAMALI VE GÖZÜMÜZDE BÜYÜTMEMELİ.
HER ŞEYE KIZDIĞIMIZ,AFFETMEDİĞİMİZ VE YARGILADIĞIMIZ İÇİN TOPLUM İÇİNDE EŞLER,AKRABALAR VE KOMŞULAR ARASINDA,FINDIK KABUĞUNU DOLDURMAYACAK MESELELERDEN NİCE FİTNELER ORTAYA ÇIKIYOR.

ALLAH(c.c) KUSURLARIMIZI AFFEDENDİR.BİZDE BAŞKALARININ KUSURLARINI AFFEDELİM,ÇÜNKÜ KUSURLARI ÖRTMEK YÜCE ALLAH'IN AHLAKINDANDIR.BU DÜNYADA KUSURLARINI ÖRTEN,YARIN ALLAH TEALA'YI KENDİ KUSURLARINI ÖRTEN OLARAK BULACAKTIR.

İMAM ŞAFİİ'NİN (RAH) BUYURDUĞU GİBİ:
"KUSURSUZ DOST ARAYAN DOSTSUZ KALIR"

(DOST KARA GÜNDE BELLİ OLUR)ÇOĞU KİŞİNİN ÇOCUKLUK TATLISIDIR SÜTLAÇ.SÜT VE PİRİNCİN BENCE EN GÜZEL HALİ.ÇOCUKLUĞUMDA SAĞILAN TAZE SÜT KAYNATILIR 4'E AYRILIRDI.PEYNİR,YOĞURT KAHVALTI VE SÜTLAÇ İÇİN.SÜTLAÇ BÜYÜKLERE TEK TEK ÇOCUKLARA 2-3 KİŞİLİK TABAKLARA KONULUR HANGİMİZ DAHA ÇOK YİYECEK DİYE YARIŞLAR YAPARDIK KUZENLERİMLE.ÇOK GÜZEL GÜNLERDİ.SÜTLACIN TADI ŞİMDİ AYNI MI?BENDE O BİRAZ MUAMMA.ŞİMDİLERDE İÇİNE VANİLYA KONULUYOR.ESKİDEN RAHMETLİ ANANEMİN ELİNDEN ÇIKAN SÜTLACIN TADINA DOYULMAZDI AROMASI,KOKUSU KENDİLİĞİNDEN İÇİNDE OLURDU.

ESKİLERDEKİ UFAK MUTLULUKLAR ARTIK YOK ÇOCUKLUKTA YAŞANILANLARI BULMAK İSE ÇOK ZOR.YÜCE ALLAH HER ŞEYİN TADINI VERSİN ÇOK VERİP AZDIRMASIN,AZ VERİP GEZDİRMESİN AMA ŞUDA BİR GERÇEKTİR Kİ  HEP GEÇMİŞE BİR ÖZLEM VAR.

  

MALZEMELER:
 1. 2 SU BARDAĞI PİRİNÇ
 2. 3 SU BARDAĞI SICAK SU
 3. 2 LT SÜT
 4. 3 SU BARDAĞI ŞEKER
 5. 1 SİLME ÇAY KAŞIĞI TUZ
HAZIRLANIŞI:
 1. TENCEREYE SÜTÜ KOYUN VE OCAĞA ALIN,
 2. BAŞKA BİR TENCEREDE 3 SU BARDAĞI SICAK SU İLE PİRİNÇLERİ 15 DK KADAR HAŞLAYIN,
 3. PİRİNÇLERİ KAYNAYAN SUYUYLA BERABER,KAYNAYAN SÜTÜN İÇİNE İLAVE EDİN,
 4. OCAĞIN ALTINI KISIN,KARIŞTIRARAK PİRİNÇLER AÇILANA KADAR PİŞİRİN.
 5. İNDİRMEYE YAKIN TUZ VE ŞEKERİNİ İLAVE EDİN KAYNATIN.
 6. EĞER ÇOK KOYU OLMUŞSA 1 SU BARDAĞI SICAK SU İLAVE EDEBİLİRSİNİZ.
 7. TOPRAK GÜVEÇLERE  KOYUN FIRIN TEPSİSİNE DİZİN,
 8. KASELERİN YARISINA KADAR SUYU TEPSİYE KOYUN 180 DERECEDE ÜZERİ KIZARANA DEK FIRINLAYIN.

AFİYET OLSUN....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder